Звіт 2025 ТМТ Predictions від Deloitte Global: Генеративний ШІ: шлях до майбутніх трансформацій у ТМТ секторі

16.12.2024
825

Фото: Deloitte

Компанія Deloitte Global опублікувала звіт Technology, Media & Telecommunications (TMT) 2025 Predictions, в якому прогнозується переломний «рік вирішення невирішеного» в сфері генеративного ШІ та секторі високих технологій, медіа і телекомунікацій (ТМТ) – від долання технічних викликів у галузі до задоволення нагальних потреб суспільства. Для того, щоб зробити значний стрибок уперед, галузь повинна усунути проблеми недостатньої інфраструктури, гендерної нерівності, енергоспоживання, довіри, технічних можливостей – лише після цього вона зможе визначити майбутнє технологій ШІ. Ключові висновки:

  • Використання генеративного ШІ різко підвищує енергоспоживання центрів обробки даних: за прогнозами, до 2030 року вдвічі зростуть обсяги споживання електроенергії центрами обробки даних, що збільшить їхню частку у загальному світовому енергоспоживанні до 4%. Це пояснюється тим, що використання генеративного ШІ, який потребує великих енергетичних потужностей, зростає швидше, ніж інше споживання електроенергії.
  • Гендерна нерівність у використанні генеративного ШІ швидко скорочується: прогнозується, що у 2025 році жінки користуватимуться інструментами на базі ШІ на тому ж рівні, що й чоловіки, або навіть більше. Проте технологічним компаніям все ще необхідно докладати зусиль, щоб підвищити рівень їхньої довіри, а також представленості у навчальних моделях і серед фахівців з розробки ШІ.
  • Підприємства дедалі частіше використовують ШІ-агенти: згідно з прогнозами, у 2025 році 25% підприємств, які використовують генеративний ШІ, почнуть користуватися ШІ-агентами, а до 2027 року цей показник зросте до 50%.
  • Генеративний ШІ зробить пристрої розумнішими: у 2025 році частка смартфонів з підтримкою генеративного ШІ може перевищити 30% на ринку, а частка ноутбуків з локальним обробленням даних за допомогою генеративного ШІ сягне 50%.
  • Перенасиченість пропозиції стримінгових сервісів спричиняє перехід на платформи-агрегатори: прогнозується, що пік кількості підписок на відео на вимогу (SVOD) на одне домогосподарство завершиться в 2025 році: чотири сервіси в США і трохи більше двох в Європі.
  • Очікується, що консолідація телекомунікаційного сектору переформатує світові ринки: кількість операцій зі злиття та поглинання серед компаній у галузі бездротових телекомунікацій зростатиме, особливо в Європі, що підвищить стійкість та ефективність мереж. 

«Сьогодні вже неможливо уявити світ без штучного інтелекту, і те, як компанії обирають підходи до його використання, визначатиме майбутнє не лише окремих бізнесів, а й цілих індустрій. Водночас розвиток генеративного ШІ неминуче супроводжуватиметься численними викликами. Саме тому для забезпечення позитивного впливу технологічного прогресу на бізнес, споживачів і суспільство в цілому лідерам варто зосередитися на впровадженні принципів довіри, інклюзивності та сталого розвитку», - зазначає Маргаріта Поступаєва, директорка, лідерка галузевої групи з ТМТ Deloitte Ukraine.

Використання генеративного ШІ вдвічі підвищить енергоспоживання центрами обробки даних, що сприятиме використанню передових технологій для переходу на чисту енергію

За прогнозами Deloitte, до 2030 року глобальне споживання електроенергії центрами обробки даних може зрости приблизно вдвічі, до 1065 терават-годин, що становить 4% від загального світового енергоспоживання. Це пояснюється тим, що використання генеративного ШІ, який потребує великих енергетичних потужностей, зростає швидше, ніж інше споживання електроенергії.

Технологічні компанії, зокрема хмарні провайдери, виробники напівпровідників та центри обробки даних, можуть сприяти переходу на екологічно чисту енергетику та уповільнити зростання споживання електроенергії, оскільки вони мають можливість залучати значні фінансові ресурси, яких не вистачає їхнім партнерам – інноваторам, виробникам відновлюваної енергії та комунальним підприємствам. Великі технологічні компанії активно інвестують у розроблення більш ефективних мікросхем, інноваційні охолоджувальні рішення, енергоефективні конструкції, а також у безвуглецеву енергетику, прагнучи досягти нульового рівня викидів. Хоча Deloitte і прогнозує, що така співпраця може суттєво пом’якшити вплив генеративного ШІ на енергоспоживання, проте науково-дослідні ініціативи й пілотні програми, які проводитимуться їхніми спільними зусиллями, найімовірніше, триватимуть роками, перш ніж вони дадуть відчутні результати та окуплять інвестиції.

У 2025 році в США жінки наздоженуть чоловіків у використанні генеративного ШІ, але гендерна нерівність в цій сфері все ще зберігатиметься на глобальному рівні

Deloitte прогнозує, до кінця 2025 року жінки експериментуватимуть або використовуватимуть генеративний ШІ на тому ж рівні, що й чоловіки, або навіть більше. У 2023 році жінки використовували генеративний ШІ вдвічі менше, ніж чоловіки. Однак за останній рік частка жінок, що користуються генеративним ШІ, у США потроїлася, тоді як частка чоловіків зросла лише у 2,2 рази. Очікується, що гендерну нерівність у використанні генеративного ШІ подолають в усіх країнах і регіонах світу, хоча й різними темпами: одні досягнуть паритету у використанні цієї технології чоловіками і жінками у 2025 році, а інші – у 2026 році.

Зростає популярність ШІ-агентів: очікується, що 25% підприємств запровадять ці інструменти у 2025 році

За прогнозами Deloitte, 25% підприємств, які використовують генеративний ШІ, запровадять агенти штучного інтелекту у 2025 році, а до 2027 року кількість таких компаній зросте до 50%. Поширенню застосування агентів штучного інтелекту (тобто програмних рішень, розроблених для виконання певних завдань із мінімальним втручанням людини) сприятиме той факт, що дедалі більше як стартапів, так і визнаних галузевих лідерів створюватимуть інновації, шукаючи нові можливості для отримання прибутку.

Створені на базі великих мовних моделей, ці агенти штучного інтелекту пропонуватимуть більшу гнучкість і значно ширші сценарії застосування порівняно з традиційними методами машинного чи глибокого навчання. Хоча кінцевою метою є побудова автономних надійних агентів, Deloitte очікує, що функціональні можливості таких рішень суттєво покращяться у 2025 році, оскільки ці технології стрімко розвиваються, а в низці країн і напрямків агентський штучний інтелект вже перейде на етапи пілотного випробування та перевірки концепції. Хоча перші користувачі ШІ-агентів зіткнуться зі складнощами та різними викликами, чимало організацій вбачають достатньо переконливі переваги, які дають ці технології, щоб почати вже зараз вживати проактивних дій із підготовки до їх запровадження. У ході своєї еволюції ШІ-агенти розширюватимуть сфери свого застосування і стануть для компаній цінними інструментами, які допоможуть підвищити продуктивність працівників інтелектуальної праці та ефективність усіх робочих процесів.

Смартфони та ПК випробовують можливості генеративного ШІ

На тлі зусиль виробників смартфонів і ПК поновити зацікавленість споживачів, Deloitte прогнозує, що у 2025 році частка смартфонів з підтримкою генеративного ШІ перевищить 30% від загального обсягу поставок на ринок, а частка комп’ютерів з локальним обробленням даних за допомогою генеративного ШІ у загальному обсязі поставок стрибне до близько 50% з 30% у 2024 році.

2025 рік є вирішальним роком, коли треба оцінити користь та повноту функціональних можливостей раннього генеративного ШІ. Хоча за прогнозами Deloitte обсяг глобальних поставок смартфонів у 2025 році збільшиться на 7%, (перевищуючи аналогічний показник у 2024 році – 5%), проте зростання доходу буде вищим за зростання обсягів продажу, оскільки споживачі купують дорожчі смартфони преміум-класу, оснащені передовим функціоналом на базі генеративного ШІ. Але час покаже, наскільки швидко користувачі призвичаяться до інноваційних функцій, завдяки яким постачальники сподіваються збільшити продажі.

Перенасиченість пропозиції та вартість SVOD-сервісів стимулюють зростання стримінгових платформ-агрегаторів

У 2024 році кількість підписок на декілька різних стримінгових сервісів (або сервісів потокового відео на вимогу, SVOD) сягла свого піку, а саме близько чотирьох підписок на споживача в США та понад двох у більшості європейських країн, після чого, за прогнозами Deloitte, очікується перелом цієї тенденції, і у 2025 році вона піде на спад. Хоча, за очікуваннями, кількість окремих підписок зменшиться, доходи від SVOD-послуг можуть зрости, оскільки постачальники підвищують ціни, обмежують можливості обміну паролями та розширюють пакетні підписки.

Deloitte прогнозує, що ринок стабілізується, коли на ньому залишиться лише два-три гравця, які пропонуватимуть індивідуальні підписки на SVOD-послуги безпосередньо споживачам; решту попиту задовольнятимуть платформи-агрегатори. За прогнозами Deloitte, посередники, як-от телекомунікаційні компанії, платформи платного телебачення та технологічні платформи, об’єднуватимуть численні джерела контенту в пакетні пропозиції, застосувавши традиційну модель провайдерів платного телебачення. Така зміна дозволить зменшити витрати та створити більш сталу стримінгову екосистему.

Об’єднання телекомунікаційних компаній змінює глобальні ринки

Deloitte прогнозує, що починаючи з 2025 року й далі кількість операцій зі злиття та поглинання серед компаній у галузі бездротових телекомунікацій зростатиме, особливо у Європі, створюючи більш життєздатну та сталу бездротову екосистему, насамперед на менших ринках.

Хоча, за прогнозами Deloitte, загальна кількість угод зі злиття та поглинання залишатиметься стабільною, на рівні приблизно 400 транзакцій, тенденція зміститься в бік консолідації на рівні ринку, коли великі гравці поглинатимуть менші телекомунікаційні компанії. Починаючи з 2020 року було схвалено або розглядається 13 операцій зі злиття телекомунікаційних компаній, з яких шість розташовані в Америці, п’ять – в Азійсько-Тихоокеанському регіоні та дві – у Європі.

«На ринках в усьому світі менші за розміром оператори мають фінансові труднощі та стикаються із проблемами продовження інвестицій у розвиток мережі. В Україні ж додатково існує імовірність погіршення ситуації через війну. На нашому ринку також спостерігаються схожі тенденції: об’єднання телекомунікаційних компаній під егідою одного інвестора, що у свою чергу сприяє отриманню фінансування від міжнародних інвесторів на модернізацію та розширення телекомунікацій в Україні – такі приклади ми вже бачимо у 2024 році», - зазначає Юлія Баранова, старша менеджерка, галузевої групи з ТМТ Deloitte Ukraine.

Про цей звіт
Щорічний звіт TMT 2025 Predictions від Deloitte Global містить прогноз щодо тенденцій у сфері технологій, медіа та телекомунікацій, які можуть кардинально змінити та трансформувати бізнес-середовище та споживацькі екосистеми в усьому світі. Дізнайтеся більше за посиланням www.Deloitte.com/predictions.

Серед інших прогнозів, включених до звіту 2025 TMT Predictions від Deloitte Global, зазначимо такі: кремнієві мікросхеми піднімають ефективність штучного інтелекту на новий рівень, дипфейки створюють дедалі більше правових та етичних проблем, впровадження генеративного ШІ в медіа та іграх зустрічають з осторогою, периферійні обчислення прискорюють корпоративний штучний інтелект, а інфраструктура стадіонів змінює міський розвиток.

Про Deloitte
Deloitte означає одну чи декілька юридичних осіб, а саме компанію Deloitte Touche Tohmatsu Limited (далі – DTTL), фірми у складі її глобальної мережі, а також пов’язані з ними юридичні особи (далі разом – Організація Deloitte). DTTL (також іменується Deloitte Global), кожна фірма у складі її глобальної мережі, а також пов’язані з ними юридичні особи є юридично окремими та незалежними особами, які не мають повноважень накладати або приймати від імені одна одної зобов’язання перед третіми особами. DTTL, кожна фірма у складі мережі DTTL, а також пов’язані з ними юридичні особи несуть відповідальність тільки за власні дії чи бездіяльність, а не за дії чи бездіяльність одна одної. DTTL не надає послуг клієнтам. Дізнатися більше ви можете за посиланням www.deloitte.com/about.

Deloitte є провідним постачальником послуг у сфері аудиту і надання впевненості, оподаткування та права, консалтингу, фінансового консультування та управління ризиками для приблизно 90% компаній із п’ятисот найбільших компаній світу за щорічним рейтингом журналу Fortune і для тисяч приватних компаній. Наші фахівці досягають вимірюваних та тривалих результатів, які сприяють підвищенню довіри суспільства до ринків капіталу, допомагають клієнтам здійснювати трансформацію їхнього бізнесу та виходити на більш високий економічний рівень, а також визначають орієнтири на шляху розбудови потужної економіки, справедливого суспільства та сталого світу. Історія Deloitte налічує більше 175 років, географія його мережі охоплює понад 150 країн та територій світу, де приблизно 460,000 працівників щодня здійснюють вплив, що має значення. Дізнатися більше про діяльність Deloitte ви можете на вебсайті за посиланням www.deloitte.com.

Читайте новини і аналітику про ритейл та e-commerce в Україні на нашій сторінці в Facebook, на нашому каналі в Telegram, а також підписуйтеся на щотижневу e-mail розсилку.