Читайте свіжі новини та аналітику про рітейл та інтернет-торгівлю в Україні та світі на нашій сторінці в Facebook , на нашому каналі в Telegram , а також підписуйтесь на нашу щотижневу e-mail розсилку.
Як обрати бойлер за характеристиками і на що звернути увагу
При виборі бойлера покупці задаються багатьма питаннями. Який ТЕН краще: сухий або мокрий? Скільки літрів вистачить для комфортної експлуатації? Бойлер якої форми краще взяти? Питань багато і на кожне з них доводиться шукати правильну відповідь. Але через суперечливу інформацію в інтернеті на вибір оптимальної моделі нерідко йдуть місяці — настільки складно простій людині розібратися у всьому цьому і зрозуміти, який же краще купити бойлер для будинку.
У зв'язку з цим, спільно з експертами спеціалізованого магазину Vencon, ми підготували докладну інструкцію про те, як правильно вибрати бойлер. Дотримуйтеся даної послідовності і вибір бойлера буде простим і правильним.
Який об'єм водонагрівача вибрати?
Як показує практика, гарячої води багато не буває. У більшості випадків споживачі обирають бойлер на 80 літрів. Або на 100 л, якщо в будинку є ванна. І це підтверджує статистика продажів за останні кілька років:
Як видно на малюнку, попит на бойлери на 50 літрів з кожним роком зменшується. Здебільшого це обумовлено негативним досвідом покупців, яким не вистачило такої кількості води, особливо взимку. Інші ж споживачі, які ще думають над тим, який об'єм водонагрівача вибрати, почали прислухатися до рекомендацій і купувати більш об'ємні аналоги – на 80 або 100 л.
Збільшення попиту на ці моделі пояснюється і тим, що різниця в ціні між бойлерами на 50, 80 і 100 л – мінімальна. Зате різниця в кількості води — відчутна. І навіть незважаючи на те, що найчастіше перевага віддається більш бюджетним моделям, покупці все одно вважають, що краще придбати бойлер на 80 літрів.
Звичайно, тут все залежить від кількості точок водорозбору і розміру сім'ї. Тому для зручності експерти Vencon радять відштовхуватися від наступної таблиці, де наочно видно, яка кількість води потрібна для різних потреб:
У будь-якому випадку найкраще купувати модель з максимально можливим літражем, адже це набагато комфортніше. Так іншим членам сім'ї не доведеться чекати, поки вода в бойлері нагріється. Або ж час очікування буде зовсім невеликим.
Як правило, в подібних випадках у споживачів виникає логічне запитання — а чи не буде бойлер більшого літражу споживати більше електроенергії? Ні. По-перше, незалежно від об'єму (будь то бойлер на 50 літрів, 80 л або 100 л) водонагрівач витрачає рівно ту кількість електроенергії, яка потрібна для нагріву витраченої води.
По-друге, при використанні електротарифу день/ніч, вигідніше брати саме водонагрівачі більшого літражу і нагрівати воду в нічний час, коли вартість електроенергії вдвічі нижче.
В європейських країнах це вже стандартна практика. Вартість електроенергії там досить висока, тому місцеві споживачі купують бойлери з великим баком і завжди нагрівають воду вночі за дешевшим тарифом. А потім використовують її протягом дня.
Крім того, вартість води, отриманої з бойлера, набагато нижче, ніж вартість води з центрального водопостачання. Це видно на наступній інфографіці:
При установці двозонного лічильника (для оплати електроенергії за нічним тарифом) вартість 1 куба гарячої води в літній сезон на 30% менше, а в зимовий – на 15% (взимку температура холодної води нижче, тому на її підігрів витрачається більше електроенергії). Так що об'ємний бойлер не тільки не споживає більше енергії, але ще і допомагає економити на підготовці гарячої води.
До речі, для переходу на нічний тариф вам знадобиться виконати ряд рекомендацій, які дозволять заощадити кошти на оплату за електроенергію в подальшому. Отже по порядку:
-
Візьміть з собою документи, що засвідчують особу (паспорт, індивідуальний код), договір про постачання електроенергії та відвідайте РЕМ.
-
Подайте заявку про те, що хочете перейти на багатотарифний облік.
-
Внесіть вартість послуги монтажу двотарифного лічильника і отримаєте перелік моделей, які дозволено встановлювати.
-
Знайдіть перелік офіційних постачальників і замовте двотарифний лічильник в одній з цих компаній.
-
Отримайте Акт вхідного контролю (видається протягом 14 днів).
-
Виконайте параметризацію лічильника в РЕМ або в фірмі, в яку вас направлять.
-
Викличте інспектора РЕМ, щоб він розпломбував старий лічильник і опломбував новий, а потім видав відповідну документацію.
Все — з цього моменту ви можете користуватися електроенергією за новими тарифами.
Другий нюанс водонагрівачів великого об'єму полягає в тому, що вони довше гріють воду. Так, це дійсно так. Модель на 50 л нагріває воду в 2 рази швидше, ніж бойлер на 100 літрів. Але і вода в ньому закінчиться вдвічі швидше, і потім знову доведеться чекати, поки вона нагріється, а це не зовсім зручно.
І, мабуть, головне питання, яке задають абсолютно всі перед тим, як вибрати бойлер більшого об'єму – а чи варто за нього переплачувати? У наведеній вище інфографіці вже зазначалося, що різниця в ціні між моделями на 50 л і 100 л мінімальна. Істотне збільшення вартості йде від 100 л і вище. Та й вона здебільшого залежить від типу ТЕНа або функціоналу, а не від об'єму бака.
Тому, якщо місце монтажу бойлера дозволяє встановити модель на 80 л або 100 л, то краще віддати перевагу саме їй. Природно, якщо бойлер купується під мийку на кухню, то в цьому випадку використовують моделі об'ємом від 10 до 30 літрів.
Який вибрати бойлер за формою?
Габарити водонагрівача багато в чому залежать від його форми. Тому, щоб правильно підібрати бойлер за розмірами, потрібно відразу визначитися, де він буде встановлюватися і скільки вільного простору там є. А вже потім обрати оптимальний варіант.
Так як місць для установки водонагрівача небагато, то виробники випускають такі види бойлерів:
-
Циліндричні.
-
Вузькі (slim). Такі водонагрівачі — вужче, але вище.
-
Плоскі. Найкомпактніші в плані глибини.
-
Прямокутні.
Який бойлер краще купити? Згідно з представленими статистичними даними компанії Vencon, найбільш популярними є циліндричні моделі:
За інфографікою наочно видно, що попит на такі бойлери зростає з кожним роком. У той час як на вузькі і плоскі моделі – падає. Це обумовлено декількома факторами. По-перше, в 2018-2019 роках було масове відключення води. Люди купували бойлери в квартири з готовим ремонтом, тому обирали плоскі або вузькі моделі, так як тільки їх можна було вмістити в обмежений простір. У 2020 році габарити відійшли на другий план і класична циліндрична форма знову стала популярною.
По-друге, плоскі і вузькі моделі коштують дорожче. Циліндричні ж водонагрівачі мають найнижчу середню вартість. Враховуючи проблеми з фінансами в карантин, а також щорічне підвищення цін на бойлери, покупці почали віддавати перевагу більш дешевим моделям.
Також обов'язково потрібно враховувати спосіб установки бойлера. У продажу є моделі, які монтуються тільки в горизонтальному або тільки у вертикальному положенні. Випускаються і універсальні водонагрівачі, але їх менше.
Все це зроблено для того, щоб споживачі могли встановити бойлер навіть після закінчення ремонту. Але, звичайно ж, найкраще купувати його на етапі ремонтних робіт – так набагато простіше підібрати форму і розміри пристрою.
Також при виборі місця для установки водонагрівача треба враховувати, що під ним повинно бути не менше 15 см вільного простору (для його підключення). А в ідеалі — 50 см (для зручності проведення сервісного обслуговування). Від верхньої ж частини бойлера до стелі повинно бути близько 5-10 см вільного простору (щоб грамотно його навісити, а при необхідності – можна було легко зняти).
Який бойлер краще купити: з сухим чи мокрим ТЕНом?
Головна перевага сухого ТЕНа полягає в тому, що він не контактує з водою, на відміну від мокрого нагрівального елементу. В результаті процес корозії у таких водонагрівачів набагато повільніше, ніж у аналогів з мокрим ТЕНом. З цієї ж причини гарантія на такі моделі більша і, як правило, регламентний сервіс проводиться рідше. Якщо не виконувати обслуговування за регламентом — гарантія на внутрішній бак стане недійсною.
Який бойлер вибрати? На наведеній нижче інфографіці видно, що більш популярними є моделі з сухим ТЕНом:
Так, вони коштують дорожче, але українців це не зупиняє. У 2020 році через карантин люди почали купувати більш дешеві моделі, але все одно брали переважно бойлер з сухим ТЕНом. Багато в чому завдяки тому, що такий ТЕН не контактує з водою і рідше виходить з ладу. Хоча експерти Vencon стверджують, що якщо своєчасно виконувати регламентне обслуговування, то обидва варіанти (і з мокрим, і з сухим нагрівальним елементом) відпрацюють однакову кількість часу.
Як правильно обрати водонагрівач: додаткові рекомендації
Перед тим як обрати бойлер для будинку або квартири, потрібно також пройтися за наступними критеріями:
-
Потужність ТЕНа. Швидкість нагріву води безпосередньо залежить від потужності ТЕНа. Оптимальним значенням вважається потужність 2 кВт. Моделі з таким ТЕНом швидко нагрівають воду і не сильно навантажують мережу. Для будинків зі старою проводкою рекомендується обрати бойлер потужністю 1,5 кВт і менше. Варто відзначити, що для безпечного використання пристрій краще підключати на окремий автомат.
-
Матеріал бака — нержавіюча сталь або сталь з емалевим покриттям. Зазвичай баки з нержавіючої сталі більш стійкі до корозії, але у них є слабке місце – зварні шви. І, як показує статистика, саме їх частіше змінюють по гарантії, ніж сталеві. Баки зі сталі додатково мають емалеве покриття, яке служить додатковим захистом зварних швів.
-
Спосіб управління — електронне або механічне. Механічне управління вважається більш надійним, а електронне – більш зручним. Вибір знову ж робиться на особистий розсуд покупця.
-
Режим розумного контролю. Це режим, під час якого бойлер аналізує, як і коли використовується гаряча вода, і вже на основі даного аналізу програмує свою роботу. Він дозволяє економити до 20% електроенергії. Вважається корисним для тих, хто вдень знаходиться на роботі, а бойлером користується переважно ввечері.
-
Функція Wi-Fi. Зручна опція для людей, які люблять управляти всім зі смартфона. Або часто бувають у відрядженнях і хочуть включати бойлер за день до повернення додому.
І не менш важливий момент — термін гарантії на бойлер. Як правило, виробники дають дві гарантії: на електричну частину (ТЕН, дисплей) і на внутрішній бак. У першому випадку вона становить плюс-мінус 2 роки, а в другому – від 3 до 10 років. При цьому розраховувати на гарантійний ремонт або заміну можна тільки при дотриманні наступних умов:
-
монтаж виконаний згідно з інструкцією;
-
обов'язково встановлений редуктор тиску на вході холодної води (на квартиру або окремо на бойлер);
-
регулярно проводиться сервісне обслуговування.
Максимальний термін гарантії на внутрішній бак, як правило, мають моделі з сухим ТЕНом. Вони вважаються більш надійними, плюс перерва між сервісним обслуговуванням у них більша.
Якщо ж відштовхуватися від статистики продажів, то найбільш популярними серед українців є циліндричні бойлери з сухим ТЕНом і баком на 80 л. Це найоптимальніший за ефективністю і ціною варіант, «золота середина», яка підійде для будь-якої сім'ї.
Таким чином, щоб правильно підібрати бойлер, потрібно спочатку визначитися з його об'ємом, а потім – з формою (з урахуванням місця його установки). Далі необхідно дивитися на тип і потужність ТЕНа, матеріал бака, а також додаткові характеристики водонагрівачів. І, звичайно ж, не забути про термін дії гарантії, адже це теж важливо.