Шахрайство на касі. Скільки втрачають власники бізнесу. Статистика від компанії Glaz Systems

11.09.2020
6197
PR-Матеріал

Будь-який власник бізнесу - від новачка і до досвідчених "акул" - зацікавлений в тому, щоб збільшувати свій прибуток. Але тільки прогресивний підприємець розуміє, що велика увага повинна бути також приділена мінімізації та запобіганню можливих збитків і втрат бізнесу.

Статистика показує: збитки внаслідок несумлінності персоналу і внутрішнього шахрайства можуть перевищити 20%.

У цій статті ми розглянемо докладніше причини крадіжок на касі, види махінацій, пов'язаних з касовими апаратами, а також ознайомимося з вичерпними статистичними даними, зібраними компанією Glaz Systems.


Крадіжки на касах. Причини, види махінацій

У своїй роботі співробітник, який працює з касовим апаратом, як правило повинен постійно контактувати з великою кількістю людей, а також із великою кількістю грошей. Це призводить до того, що саме касири найчастіше схиляються до махінацій і шахрайства, пов'язаних з оплатами. Однак при цьому від інших членів персоналу (наприклад, консультант, пакувальник, адміністратор) не можна очікувати відсутності порушень апріорі. Більш того, різні співробітники можуть бути учасниками однієї шахрайської схеми.

Способів "обдурити систему" досить багато. Перелічимо основні з них, які трапляються найчастіше:

  • Некоректне зважування товару;

  • Невідповідність кількості товарів в чеку або в пакуванні фактично проданому;

  • Оформлення повернення товару при відсутності його повернення;

  • Видача товару без внесення в систему;

  • Невидача чека покупцеві та подальші махінації з ним;

  • Продаж товарів в недозволений час (алкоголь).

Касир може здійснювати порушення як у свою користь (таким чином отримуючи додатковий прибуток або товар), так і на користь покупця (наприклад, друга або родича).

Як реалізувати контроль касових операцій.  Компанія Glaz

У наступному розділі ми будемо використовувати статистичні дані, зібрані компанією Glaz Systems, тому спочатку розповімо про те, що з себе представляє цей проєкт.

Відеоспостереження, контроль і перевірка кас, строгі правила і норми обслуговування, ведення звітності - всі ці способи контролю вже не нові та вільно практикуються в бізнесі. Але продукти Glaz Systems дозволяють реалізувати кожен з цих способів на наступному, вищому рівні за допомогою використання сучасних технологій і глибокого вивчення всіх нюансів проблеми.

Компанія займається організацією безперервного спостереження за діями співробітників під час отримання коштів від клієнтів. Здійснюється воно за допомогою об'єднання записів відеоспостереження з даними безпосередньо з касового апарату, що дозволяє мати точну інформацію про кожну подію, пов'язаному з оплатою товару або послуги.

Продукт GLAZ Operator дозволяє керівнику забезпечити постійне незалежне спостереження цих процесів саме завдяки тому, що в ролі спостерігача виступають оператори компанії Glaz, ніяк і нічим не пов'язані з персоналом. Таким чином, виявлення і фіксація порушень відбувається в режимі реального часу, а керівник має об'єктивну картину махінацій і зловживання обов'язками з боку персоналу.

Статистичні дані та їх аналіз

Пропонуючи спосіб розв'язання проблеми, ми не залишимося голослівними: ефективність описаного вище можна побачити в результатах проведеного компанією Glaz systems дослідження кількості та ступеня виявлених порушень до і після початку контролю в різних закладах. У дослідженні взяли участь понад 300 різних точок продажів, які були підключені до системи Glaz протягом двох років. Ось так виглядала картина на початку дослідження:https://lh5.googleusercontent.com/yjlKDCpwwRfQtRSXg-Vca4UZv0evfzGLDSXVYyAWY6WhFZ6CNVyx1xINihBQUQSkJO0AEWnloSaSKNziaTTeGq1sgGljCtq607Jsrg596kfVGTQywhGJUoXf_Q_Q5YX0Z12M4gvx

Для підрахунку середніх значень компанії були поділені на типи закладів. Виявлені порушення були розподілені за рейтингом - від 1 до 5 зірок.

  • 1 * - касова дисципліна (чек залишився в принтері, чек не видано, чек виданий після того, як клієнт пішов, чек/рахунок не закрито до кінця зміни), ситуації на які варто звернути додаткову увагу;

  • 2 * - можливі/ймовірні порушення, порушення гігієни;

  • 3 * - видача товару не за фактом пробиття, незрозумілі ситуації з небезпечними операціями, порушення регламенту;

  • 4 * - вміст чека не відповідає виданому товару (персонал);

  • 5 * - вміст замовлення не введено в систему, вилучення грошей з каси (на прохання клієнта), вміст чека не відповідає виданому товару.

Порушення 1-3 * в основному пов'язані з касовою дисципліною і регламентами, тоді як 4-5 * є вже прямою крадіжкою на касі та несуть більшу небезпеку. При цьому будь-яке порушення від 1 * може принести прямі збитки.

Втрати обчислено за середнім чеком, тобто є сумою втрат від загальної виручки.

Далі представляємо дані через два місяці після перевірки:https://lh4.googleusercontent.com/CvC2NCj0edh0tCGjQZn70U9I9IU9FSv5jnqkyv3U-eqsZ2Z1Dvo1SjVTMfq1SRmkBZ8Tk73rtpZLmq4hauDIE1ok5kwbJNva6_rThrYzw8H9iwz_Iw9s226GPt0dVZbWe6n5qm90

Результати очевидно мають позитивний характер: загальна кількість порушень через два місяці контролю касових операцій зменшилася для кожного типу точки продажів.

Однак, можна також відзначити деяке зміщення ступенів порушень. Наприклад, в кав'ярнях стає менше порушень з 1 * і 5 *, але при цьому спостерігається збільшення кількості інших. У нічних клубах і барах помітні позитивні результати по всім типам порушень, крім 4 *, тобто, в даному типі закладів співробітники мають більше можливостей для махінацій безпосередньо з товаром.

Таким чином, ми бачимо, що правильно організована система контролю персоналу значно зменшує кількість втрат і є дієвим превентивним заходом для різних ступенів порушень в залежності від типу закладу.

Але це ще не все. Ви можете реалізувати ідеальну систему контролю (і її результати ми показали вам вище), але для закріплення і поліпшення ефекту також дуже важливо правильне реагування на виявлені випадки крадіжок на касі.

Способи реагування на шахрайство з боку співробітників

Щоб витрачені на контроль і спостереження за персоналом зусилля не були марними, звичайно, потрібно продумати наслідки виявлених порушень. Розглянемо основні міри покарань, які зазвичай застосовуються до співробітників:

  • Догана;

  • Позбавлення преміальної частини зарплати;

  • Штраф виходячи зі ступеня порушення;

  • Звільнення.

Догану - відносно легка міра покарання, яка дозволяє співробітнику осмислити можливі майбутні наслідки його проступків. Зараз він не втратив практично нічого і не несе матеріальної відповідальності, але в майбутньому наслідки можуть бути набагато серйозніше. Однак, цього може бути недостатньо для того, щоб повністю припинити можливі рецидиви, людина може припустити, що в наступні рази буде обережніше, і може не "попастися".

Далі йдуть матеріальні стягнення, які впливають на співробітників набагато сильніше. Людина буквально фізично відчуває збитки, які несе його проступок. Водночас штрафи можуть обурити його і мотивувати на наступні порушення, можливо навіть більш серйозні.

І, нарешті, працівника можна звільнити. Безумовно, для повторюваних або найтяжчих випадків шахрайства це - найбільш правильний спосіб реагування. Однак, не потрібно поспішати позбавлятися співробітника після будь-якого порушення. Це може створити нездорову атмосферу в колективі та "текучку кадрів", а також принесе додаткові збитки, оскільки на заміну звільнених співробітників необхідно шукати нових.

Яке рішення ви б не прийняли, найбільш неправильне - це не робити нічого. Відсутність реакції на порушення дасть додатковий ґрунт для подальших махінацій і маніпуляцій, як для винного працівника, так і для інших. Ваш персонал повинен розуміти, як важливо для них самих, а не тільки для вас, відсутність порушень під час оплат.

Роль контролю персоналу в здоровому розвитку вашого бізнесу

Як ми вже говорили на початку статті, крім залучення прибутку та інших важливих чинників розвитку вашого бізнесу, необхідно пам'ятати про можливість зменшення збитків і мінімізації втрат. Зруйнувати вашу компанію можуть не тільки конкуренти та інші зовнішні чинники. Найбільш уразливим місцем може виявитися саме неправильно підібраний і неконтрольований персонал. Тому ми сподіваємося, що наші поради допоможуть вам захистити себе і свій бізнес від внутрішніх руйнувань за допомогою досить простих рішень.

Дізнатися більше про продукти компанії Glaz Systems ви можете перейшовши за посиланням.

Читайте свіжі новини та аналітику про рітейл та інтернет-торгівлю в Україні та світі на нашій сторінці в Facebook , на нашому каналі в Telegram , а також підписуйтесь на нашу щотижневу e-mail розсилку.