Читайте новини і аналітику про ритейл та e-commerce в Україні на нашій сторінці в Facebook, на нашому каналі в Telegram, а також підписуйтеся на щотижневу e-mail розсилку.
80% українців повністю або переважно довіряють цифровим платежам, — дослідження Visa Stay Secure 2025

Фото: Visa
- 97% опитаних українців вживають заходів для захисту платежів, що свідчить про зростання обізнаності про шахрайство на тлі збільшення популярності безготівкових розрахунків.
- Незважаючи на побоювання щодо можливого шахрайства, 39% українців планують ще частіше використовувати цифрові платежі впродовж наступного року.
- 98% занепокоєні, що їхні рідні або друзі можуть стати жертвами шахрайства.
Нове дослідження на замовлення компанії Visa демонструє, що споживачі в регіоні Центральної та Східної Європи, Близького Сходу та Африки (CEMEA) стали більш обізнаними про шахрайство та вживають заходів безпеки під час здійснення цифрових платежів. Дев’яте щорічне дослідження Stay Secure, яке охопило 5 800 респондентів у 17 країнах регіону СЕМЕА, включаючи Україну, показує, що 97% опитаних активно вживають заходів для захисту онлайн-транзакцій, засвідчуючи підвищення цифрової грамотності на тлі збільшення популярності безготівкових розрахунків.
Хоча 65% українських респондентів визнають, що залишаються вразливими до шахрайських повідомлень, зростання використання заходів безпеки та перехід до надійнішої автентифікації свідчать про позитивну динаміку в поведінці споживачів у порівнянні з результатами дослідження Stay Secure 2023 року. Сьогодні споживачі дедалі частіше звертають увагу на потенційні загрози та перевіряють достовірність онлайн-повідомлень, демонструючи підвищення рівня обізнаності про цифрове шахрайство.
Висновки дослідження також вказують на зростання популярності цифрових платежів у регіоні. Три чверті всіх опитаних та 80% українців заявили, що переважно або повністю довіряють цифровим платежам. 39% українських споживачів планують ще частіше використовувати цифрові платежі впродовж наступного року.
«Сфера цифрових платежів стрімко розвивається, і українські споживачі охоче користуються їхньою зручністю, водночас проявляючи все більшу пильність щодо безпекових питань, — зазначає Лариса Макарова, старша директорка, голова департаменту управління ризиками Visa в регіоні Східної та Південно-Східної Європи, Центральної Азії та Кавказу. — «Просвіта споживачів — перша лінія захисту від шахрайства, і саме завдяки співпраці між гравцями платіжної індустрії її можливо реалізувати. Шахрайські схеми стають дедалі складнішими, тож боротьба за безпеку не припиняється. Споживачі довіряють саме тим постачальникам платіжних послуг, які вживають відчутних заходів, щоб їх захистити. Дослідження Stay Secure може стати джерелом актуальної інформації для розробки стратегій зміцнення довіри та навчальних матеріалів, що нададуть споживачам інструменти захисту від шахрайства».
Ключові висновки дослідження Visa Stay Secure в Україні
- Цифрові платежі стали нормою для українських споживачів. 95% українських споживачів використовують цифрові методи оплати. Найпопулярнішими є перекази через мобільні банківські застосунки (76%), онлайн-оплата картками (67%) та мобільні платежі через цифрові гаманці або QR-коди (63%). 84% держателів карток цінують можливість здійснювати цифрові платежі будь-де і будь-коли, а 81% вважають їх швидшими та зручнішими. Унаслідок цього роль готівки продовжує зменшуватися: 68% респондентів більше не носять із собою паперові гроші й не користуються банкоматами.
- Довіра до цифрових розрахунків залишається міцною. Попри зростання кібершахрайства в сучасному цифровому світі, довіра до електронних транзакцій зберігається на високому рівні. Понад половина українців (55%) заявляють, що новини про кібершахрайство не впливають на те, як вони використовують цифрові платежі. Крім того, 67% почуваються більш захищеними, якщо під час проведення транзакції вимагається додаткова верифікація, наприклад, введення одноразового коду.
- Стурбованість через вразливість до шахрайства зберігається. Дослідження демонструє глибоке занепокоєння українців щодо цифрової безпеки друзів та родини. Майже всі респонденти (98%) турбуються, що їхні близькі можуть стати жертвами шахрайства, особливо повідомлень або електронних листів із проханням підтвердити дані рахунку або дзвінків щодо фальшивих замовлень. Найвразливішими до шахрайства вважають людей старшого віку: 75% зазначають, що літні люди найбільше ризикують стати жертвами шахраїв. На додачу, лише 24% вважають себе дуже або надзвичайно обізнаними щодо цифрового шахрайства.
- Шахраї грають на емоціях, щоб викликати реакцію. 65% українців визнають, що можуть відреагувати на потенційно шахрайські повідомлення. Найефективніше спонукати до дії можуть повідомлення, що обіцяють фінансову вигоду, інформують про загрозу безпеці або надходять нібито від офіційних органів. Найбільше «тривожних дзвіночків» викликають запити щодо скидання паролю або підтвердження акаунту у зв’язку з нібито «витоком даних» — 53% українців називають їх надзвичайно підозрілими.
- Споживачі активно захищаються. Щоб уникнути потенційних загроз, українці вживають заходів безпеки. 70% повідомляють, що уникають відповідати на листи або дзвінки з проханням переказати кошти від імені третіх осіб. 69% не розголошують дані своїх карток або рахунків, а половина опитаних регулярно перевіряє банківські виписки для виявлення підозрілих операцій.
Зобов’язання Visa щодо безпечного цифрового майбутнього
Visa є лідером у впровадженні штучного інтелекту в платіжних технологіях, інвестувавши 3,3 млрд доларів США у розвиток ШІ та інфраструктури даних за останнє десятиліття. У 2024 році компанія представила ряд нових рішень для управління ризиками та запобігання шахрайству на основі ШІ , спрямовані на підвищення рівня безпеки транзакцій без присутності картки як у межах, так і поза межами платіжної мережі Visa.
Як найбільша у світі платформа, що надає безпекові послуги, Visa активно протидіє кібершахрайству, застосовуючи найсучасніші інструменти, експертизу та практики для виявлення шахрайства й запобігання йому. Результати незаперечні: лише за минулий рік Visa заблокувала шахрайські транзакції на суму 40 млрд доларів США, запобігла 80 мільйонам шахрайських транзакцій і відвернула шахрайство в електронній комерції на суму понад 122 млн доларів США завдяки виявленню шкідливого програмного забезпечення.
Читайте також: Visa представила новий продукт який дозволяє ШІ знаходити та купувати товари
Інформація про дослідження Visa Stay Secure
Дослідження Visa Stay Secure було проведене компанією Wakefield Research у грудні 2024 року. В опитуванні взяли участь 5 800 повнолітніх осіб із 17 країн регіону CEMEA: Бахрейну, Єгипту, Йорданії, Казахстану, Катару, Кенії, Кот-д’Івуар, Кувейту, Марокко, Нігерії, Об’єднаних Арабських Еміратів, Оману, Пакистану, ПАР, Саудівської Аравії, Сербії та України.
Інформація про компанію Visa
Visa (NYSE: V) – світовий лідер індустрії електронних платежів, що сприяє транзакціям між споживачами, бізнесом, фінансовими та урядовими організаціями у більш ніж 200 країнах та територіях щороку.