Читайте новини і аналітику про ритейл та e-commerce в Україні на нашій сторінці в Facebook, на нашому каналі в Telegram, а також підписуйтеся на щотижневу email розсилку.
Обов’язкових пенсійних накопичень не буде: що натомість Мінсоцполітики готує для українців
Міністерство соціальної політики готує новий законопроєкт, який відмовляється від примусових відрахувань на пенсію. Про це Міністр відомства Денис Улютін розповів у інтерв’ю Forbes.
За його словами, досвід європейських країн, показує, що обов’язкова накопичувальна система не є ефективною. Натомість оновлена пенсійна модель може передбачати три елементи: базову виплату, страхову частину і добровільну накопичувальну складову.
Денис Улютін Ілюстрація Дмитро Сергієнко/Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України
Базова виплата — це кошти, які людина отримуватиме після досягнення певного віку. У такий спосіб держава хоче запобігти бідності серед тих, хто з різних причин отримував низьку зарплату.
Добровільна накопичувальна модель дасть громадянам змогу самостійно накопичувати кошти на старість без ризику для публічних фінансів. Для тих, хто захоче скористатися цією можливістю, міністерство шукає фінансові інструменти, які зможуть надійно захистити заощадження.
Спочатку всіх автоматично зараховуватимуть до накопичувальної системи зі сплатою внесків, але людина зможе відмовитися від цієї опції, — пояснює Улютін.
Окремим питанням залишаться спецпенсії для силовиків, суддів, держслужбовців. Улютін наголосив, що їхнє фінансування також потребує перегляду, щоб не створювати додаткового навантаження на держбюджет.
За попередніми розрахунками міністра, оновлена пенсійна система на 2027 рік обійдеться бюджету в 150 млрд грн — проти 120–140 млрд грн за чинною системою. Різниця суттєва, але уряд вважає її виправданою заради довгострокової стабільності.
Водночас Голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетьманцев скептично оцінює реалістичність навіть добровільної моделі. За його словами, людям зараз просто нема з чого відкладати, особливо під час війни.
За оптимістичним прогнозом міністра, законопроєкт приймуть до кінця 2026 року. Втім, враховуючи, що попередня спроба реформи провалилася у Раді ще у 2023 році, реалістична дата може бути іншою.
