«В деяких регіонах класичне банківське відділення, зважаючи на стандартні вимоги до нього, буде безнадійно нерентабельним, – каже Пишний. – Тому, на нашу думку, диференціація вимог в залежності від регіону, або ж поява нового типу фінустанов з обмеженою ліцензією, має сенс».
Можливість створення такої фінустанови означена в останньому меморандумі про співпрацю України з Міжнародним валютним фондом (МВФ).
Про те, що уряд та Нацбанк ухвалили принципове рішення про створення законодавства для установ з обмеженою ліцензією, орієнтованих на населення невеликих міст чи сіл, наприкінці травня розповідали Forbes незалежно один від одного троє топпосадовців у держструктурах, близько дотичних до цього процесу. Відповідний законопроєкт може зʼявитися у Верховній Раді вже до кінця липня, каже зараз один з них.
Основних обмежень може бути два. Перше – «оператор інклюзії» не зможе торгувати валютою, щоби «уникнути можливих спекуляцій», друге – кредитування можуть дозволити тільки мікро, малому і середньому бізнесу, розповідав у розмові з Forbes в кінці травня один з залучених до обговорення держменеджерів. «Фактично йдеться про кредити для фермерських господарств, бо в цю нішу інші гравці не хочуть заходити, навіть Ощадбанк», – пояснив він. Ще один посадовець додав, що обговорювалася також можливість кредитування обʼєднаних територіальних громад.
Депозити такий банк зможе приймати в повному обсязі, щоб його клієнти з невеликих населених пунктів теж могли отримувати ринковий прибуток, додав один зі співрозмовників. Також установа буде повноцінним учасником Фонду гарантування вкладів. Про це ідеться і у меморандумі з МВФ.
Ідея перегукується з багаторічними намаганнями державної «Укрпошти» стати банком та отримати право надавати банківські послуги клієнтам у невеликих населених пунктах.